Ordained Calls and Vacancies – Updated June 22, 2022

CONGREGATIONS / RSOs CALLING OR GETTING READY TO CALL (SENIOR or SOLE):

Note: Changes from last week’s list are marked in colored font.

  1. BREMEN, St. Paul’s (Senior)
  2. BROWNSTOWN, St. Peter’s
  3. CRAWFORDSVILLE, Holy Cross
  4. CROWN POINT, Trinity (Senior) – called Rev. Hal Toenjes (Bakersfield, CA) – ACCEPTED (installation July 17)
  5. EVANSTON, St. John’s – called Rev. Steve Shank – ACCEPTED (installation July 10)
  6. EVANSVILLE, Our Saviour – called CTSFW pastoral candidate Timothy Benzinger (placement) – ACCEPTED (ordination, installation June 26)
  7. FORT WAYNE, Concordia Theological Seminary (Professor) – called Rev. Geoffrey R. Boyle – ACCEPTED
  8. FORT WAYNE, Concordia Theological Seminary (Assoc. Professor) – called Rev. Jon Bruss (Topeka, KS) – ACCEPTED
  9. FORT WAYNE, St. Michael (Senior) –
  10. GREENCASTLE, Peace – called CTSFW pastoral candidate William John Winter – ACCEPTED (ordination June 20, installation in July)
  11. INDIANAPOLIS, Messiah
  12. KOUTS, St. Paul –  called Rev. Aaron Yaeger (Lynchburg, VA) – DECLINED
  13. LEXINGTON, St. John – called Rev. Chris Sansom (Green Valley, IL)
  14. LOUISVILLE, Cedar Lake Lodge –
  15. MONTICELLO, Our Savior / RENSSELAER, St. Luke (dual parish)
  16. PLAINFIELD, Living Christ
  17. PORTAGE, St. Peter – called Rev. David Lindenberg (Rapid City, SD)
  18. SALEM, Faith –
  19. SEYMOUR, Peace – called CSL pastoral candidate Alarik Morris – ACCEPTED (ordination, installation July 17)
  20. TERRE HAUTE, Immanuel
  21. VALPARAISO, Heritage
  22. WOODBURN, IN, Zion-Bull Rapids / ANWERP, OH, Mt. Calvary (dual parish – inter-district) – called CTSFW pastoral candidate Mark Peters (dual parish placement) – (ordination, installation July 31)

CONGREGATIONS CALLING ASSOCIATE / ASSISTANT:

  1. AVON, Our Shepherd – called CSL pastoral candidate Andrew Berg (placement) – ACCEPTED (ordination, installation July 10)
  2. COLUMBUS, St. Peter’s
  3. FORT WAYNE, St. Peter’s – called CTSFW pastoral candidate Nathan Widener (placement) – ACCEPTED (ordination June 26, installation July 10)
  4. SEYMOUR, Immanuel – called CSL pastoral candidate William Fredstrom – ACCEPTED (ordination, installation July 10)

CONGREGATIONS BEING SERVED / NOT CALLING:

  1. BARDSTOWN, Good Shepherd – served by Rev. Charles Fausel
  2. ELIZABETHTOWN, Gloria Dei – served by Rev. Monty Gleitz
  3. FORT WAYNE, Gloria Dei – served by Rev. Roland Ziegler
  4. HAMLET, St. Matthew – served by Rev. Dr. Joseph Loftis
  5. INDIANAPOLIS, Our Savior – served by Rev. William Emrick
  6. INDIANAPOLIS, Peace Deaf – served by Ephphatha Lutheran Mission Society
  7. MEDORA, Good Shepherd – served by Rev. Jordan McKinley
  8. NEW SALISBURY, Epiphany – served by Rev. Michael Boyd
  9. SHELBYVILLE, St. Mark – served by Rev. Jerrell Simmerman
  10. WINAMAC, St. Paul-Denham – served by Rev. Mark Fakih
  11. WOLF LAKE, Living Water – served by Rev. Lynn Hanson

CALLS UNDER CONSIDERATION OR RECENTLY EXTENDED:

  1. Rev. Steven Latzke; Our Redeemer, South Bend; called to St. John’s, Almond, WI – DECLINED
  2. Rev. Justin Whitmore; Candidate; called to Ongoing Ambassadors for Christ (RSO) – and – Saint John’s; Perham, MN