Ordained Calls and Vacancies – Updated July 10, 2024

CONGREGATIONS / RSOs CALLING OR GETTING READY TO CALL (SENIOR or SOLE):

Note: Changes from last week’s list are marked in colored font.

  1. ARCADIA, Emanuel – called Rev. Jerrell Simmerman (candidate)
  2. AVON, Our Shepherd (Senior) –
  3. BEDFORD, Calvary – called Rev. Jeffrey Hemmer (Fairview Heights, IL)
  4. BLOOMINGTON, University Lutheran – called Rev. Timothy Winterstein (Wenatchee, WA) – ACCEPTED (installation Aug. 25)
  5. COLUMBIA CITY, St. John
  6. COLUMBUS, Faith –
  7. COLUMBUS, Grace – called Rev. Bryan Stecker (Waconia, MN)
  8. FORT WAYNE, Concordia Theological Seminary – called Rev. Jon Bruss (President) – ACCEPTED (installation Sept. 8)
  9. FORT WAYNE, Trinity-St. Mary’s
  10. GREENWOOD, Concordia
  11. INDIANAPOLIS, St. John (Senior) –
  12. LAFAYETTE, St. James – called Rev. John Bombaro (Coeur d’Alene, ID) – ACCEPTED (installation Aug. 18)
  13. LANESVILLE, St. John
  14. LEXINGTON, Good Shepherd – called Rev. John Hallock (TAALC / Resurrection, Louisville-LCMS) – ACCEPTED (installation July 28)
  15. LOGANSPORT, St. James – called Scott Woodhouse through seminary placement (tentative ordination / install July 14)
  16. LOUISVILLE, Cedar Lake Lodge –
  17. SOUTH BEND, St. Paul
  18. WABASH, Zion – called Rev. Nathan Schieber (Underwood, ND) – ACCEPTED

CONGREGATIONS / RSO’s CALLING ASSOCIATE / ASSISTANT:

  1. CARMEL, Cornerstone (associate) – called Rev. Dale Ward (Pacific, MO) – ACCEPTED
  2. EVANSVILLE, St. Paul (associate) – called Case Farney through seminary placement (SL) (tentative ordination / installation Aug. 4)
  3. FORT WAYNE, Holy Cross (associate)
  4. FORT WAYNE, Promise (associate)
  5. INDIANAPOLIS, Calvary (associate) –
  6. INDIANAPOLIS,  Lutheran HS  (campus pastor) – called Rev. Tim Benzinger (Our Saviour, Evansville) – ACCEPTED
  7. SEYMOUR, Redeemer (associate, to be deployed to Concordia Counseling) – called Rev. Nicholas Fuller (Christ, Indianapolis) – ACCEPTED (installation Aug. 25)

CONGREGATIONS BEING SERVED / NOT CALLING:

  1. BARDSTOWN, Good Shepherd – served by Rev. Charles Fausel
  2. ELIZABETHTOWN, Gloria Dei – served by Rev. Monty Gleitz
  3. FORT WAYNE, Gloria Dei – served by Rev. Roland Ziegler
  4. FORT WAYNE, Mount Calvary – served by Rev. Karl Frincke
  5. FORT WAYNE, Praise – served by Rev. Bob Bruckner
  6. FORT WAYNE, Shepherd of the City – served by Rev. Chad Schopp
  7. FORT WAYNE, St. Augustine – served by Vicar Fey Fey Moussou
  8. FORT WAYNE, St. Peter’s – served by Transitional Interim Senior Pastor Rev. Paul Dancy & associate pastors
  9. GARY, Good Shepherd – served by Rev. Don Stock
  10. GARY, St. John  – served by Rev. Dr. Eric Stumpf
  11. HAMLET, St. Matthew – served by Rev. Dr. Joseph Loftis
  12. HARTFORD CITY, Prince of Peace – served by Rev. Richard Lammert / Rev. Martin Moehring
  13. HUNTERTOWN, Our Hope – served by Intentional Interim Pastor, Rev. Roger James
  14. INDIANAPOLIS, Our Savior – served by various pastors
  15. NEW SALISBURY, Epiphany – served by Rev. Michael Boyd
  16. NORTH VERNON, Lord of Life – served by Rev. Josh Haugen
  17. SCOTTSBURG, Holy Cross – served by Rev. Ken Davidson
  18. SHELBYVILLE, St. Mark – served by various pastors
  19. SOUTH BEND, Our Redeemer – served by Rev. Timothy Gravelyn
  20. WHEATFIELD, Emmanuel – served by Rev. Mark Fakih

CALLS UNDER CONSIDERATION OR RECENTLY EXTENDED:

  1. Rev. Tim Benzinger (Our Saviour, Evansville) – called to Lutheran High School, Indianapolis – ACCEPTED
  2. Rev. Jon Bruss (CTSFW) – called to serve as CTSFW President – ACCEPTED (installation Sept. 8)
  3. Rev. Nicholas Fuller (Christ, Indianapolis) – called to Redeemer, Seymour (deployed associate) – ACCEPTED (installation Aug. 25)
  4. Rev. Dan Guagenti (Holy Cross, Sheylbyville) – called to St. John’s; Aitkin, MN
  5. Rev. Dan Guagenti (Holy Cross, Sheylbyville) – called to St. Paul; Vernon, TX
  6. Rev. Justin Herman (University Lutheran, West Lafayette) – called to Grace; Hamilton, MT
  7. Rev. Michael Manz (candidate) – called to Our Savior; Newton, IA  – ACCEPTED
  8. Rev. Jeremy Mills (Epiphany, Westfield) – called to Concordia; Maplewood, MO
  9. Rev. Jerrell Simmerman (candidate) – called to Emanuel, Arcadia
  10. Rev. Eric Sorenson (St. Peter-Waymansville, Columbus) – called to Risen Savior; Basehor, KS – DECLINED